Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Pielęgnujemy eko-tradycje
 
 
 

Bank szpiku kostnego

Jak co roku w październiku pełnoletnia młodzież z ZSCKR im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii oraz NZOZ Medigen, polegającej na zarejestrowaniu się w banku szpiku kostnego.
Akcja poprzedzona była uroczystą galą z okazji 5 lecia działalności Fundacji Przeciwko Leukemii na terenie gminy i powiatu międzyrzeckiego, która odbyła się dnia 19. 10. 2015r.  w sali kinowo -widowiskowej MOK w Międzyrzeczu. Wśród zaproszonych byli Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz wraz Przewodniczącą Rady Marią Kijak, wolontariusze działający na rzecz Fundacji, dyrektorzy szkół wraz z uczniami z powiatu międzyrzeckiego a także rodziny osób związanych z  oddawaniem szpiku. Podczas obchodów propagowana była idea dawstwa szpiku, dlaczego warto zostać dawcą szpiku kostnego i jak możemy to zrobić.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć prezesa Fundacji, Henryka Siegierta, który przedstawił główne idee i działania statutowe  fundacji Przeciwko Leukemii. Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu ,,Szpik na szczyt’’, który opowiada  o wejściu  na górę Kilimandżaro. Uczestnikami wyprawy  byli  pacjenci, którzy wygrali z białaczką, dawcy szpiku oraz grupa polskich lekarzy transplantologów przeszczepiających szpik. Ekspedycja ,,Szpik na szczyt’’ zorganizowana była przez Fundację Przeciwko Leukemii.  Dobrym duchem fundacji i niewątpliwie osobą, dzięki której młodzież świadomie rejestruje się banku szpiku jest Pan Jacek Baczyński, któremu serdecznie dziękujemy za współpracę.
Najskuteczniejszą, dostępną bronią w walce z nowotworami krwi są obecnie przeszczepy szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, dlatego Fundacja Przeciwko Leukemii wspiera ośrodki medyczne, które propagują i stosują te metody leczenia.
I tak 21.10.15 r. szesnastu nowo zarejestrowanych uczniów naszej szkoły oddało próbki krwi, tym samym zwiększając możliwość pomocy ludziom chorym.
Brawo!

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1   
jubileusz
arimr
pwsz
iung
agronews

oke

kur gorzow

Copyright © 2014 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku